Kup Bilety

Tytuł


Teatroteka "ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY SOLIDARNOŚĆ" - teatr na dużym ekranie
3

Teatroteka "ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY SOLIDARNOŚĆ" - teatr na dużym ekranie

Po projekcji - spotkanie z Szymonem Bogaczem, autorem dramatu.

Bilety: 10 zł  więcej

W sztuce, która znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2012 roku, autor próbuje zmierzyć się z legendą Solidarności. Poznajemy jej dzieje, od strajków sierpniowych, przez stan wojenny, wizytę papieską, aż po dzień dzisiejszy, poznajemy poprzez losy młodej dziewczyny, Grażyny, która po skończeniu studiów i wakacjach nad morzem w 1980 roku, podejmuje pracę w jednym z dolnośląskich zakładów, w którym zapisuje się do nowopowstałego związku. 

Z montażu wspomnień i komentarzy jej krewnych, przyjaciół i współpracowników powstaje portret młodej, uczciwej, pełnej wiary i oddania związkowi kobiety, która obserwując z bliska działaczy solidarnościowych, musi skonfrontować swój idealizm z dalekim od doskonałości życiem codziennym w organizacji. Autor daleki jest bowiem od idealizowania ludzi tworzących struktury związku niskiego i średniego szczebla. Grażyna dostrzega i musi pogodzić się ze smutnym faktem, że nie wszyscy działacze są ludźmi ideowymi, że często pod przykrywką solidarnościowych, wolnościowych haseł, realizują swe osobiste, przyziemne i nie zawsze uczciwe interesy.

Dramat Bogacza stanowi przykład teatru epickiego, zdominowanego przez narrację poszczególnych postaci, które nie dialogują ze sobą wprost. Pojedyncze wypowiedzi, często ze sobą sprzeczne i polemiczne, jak w filmie dokumentalnym, skierowane wprost do kamery, tworzą barwną mozaikę różnorodnych poglądów i punktów widzenia, z których wyłania się niejednorodny, pełen niuansów i sprzeczności, niezakłamany obraz solidarnościowej społeczności. 

Twórcy:

Autor: Szymon Bogacz 

Reżyseria: Adam Sajnuk 

Zdjęcia: Yann-Baptiste Seweryn 

Muzyka: Michał Lamża 

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk 

Montaż: Jakub Motylewski 

Obsada:

Edyta Olszówka (Ulka), Jolanta Olszewska (Zdana), Grzegorz Małecki (Syn właścicielki kwatery), Sławomira Łozińska (Teściowa), Tadeusz Chudecki (Kierowca Ede), Agnieszka Przepiórska (Pełnomocnik ds. zatrudnienia), Jerzy Łapiński (Facet 1), Jerzy Połoński (Facet 2), Cezary Studniak (Dyrektor Adam S.), Dorota Pomykała (Kierowniczka Alina J.), Małgorzata Rożniatowska (Kierowniczka Jadwiga Z.), Piotr Ligienza (Sekretarz Partii Stefan Ch.), Władysław Kowalski (Przewodniczący Solidarności), Bartek Topa (Skarbnik Radosław Z.), Elżbieta Romanowska (Mama Grażyny), Katarzyna Kwiatkowska (Kadrowa Czesława F.), Tomasz Drabek (Pan Mirek), Hanna Wojak (Sekretarka 1), Martyna Trawczyńska (Sekretarka 2), Stanisław Brudny (Pan Drąg), Tomasz Nosiński (Pan X), Wojciech Brzeziński (Dziennikarz Józef K.), Anna Seniuk (Słynna aktorka), Andrzej Makowiecki (Pan Pralicki), Bartosz Adamczyk (Dyrektor banku), Rafał Rutkowski (Taksówkarz), Ewa Worytkiewicz (Babcia Grażyny), Mateusz Banasiuk (Oficer SB), Sonia Bohosiewicz (Siostra Grażyny), Agnieszka Bogdan (Strażniczka), Marzena Trybała (Pani Wysocka), Anna Smołowik (Krystyna, córka generała), Bartosz Opania (Przystojny esbek), Stanisław Banasiuk (Dyrektor Piotr. S.), Aleksandra Justa (Nawrócona Edyta), Jakub Wons (Dyrektor Stanisław W.), Monika Mariotti (Cyganka)

Dwa razy w miesiącu prezentujemy ekranizacje współczesnej dramaturgii polskiej od 2013 roku produkowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dotychczas powstało 50 realizacji teatralnych twórców młodego i średniego pokolenia, z udziałem plejady polskich aktorów (m.in Agaty Kuleszy, Izy Kuny, Marii Maj, Krzysztofa Globisza, Piotra Głowackiego, Dawida Ogrodnika, Krzysztofa Stroińskiego). Artystyczny i edukacyjny charakter projektów jest doceniany i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach. Najciekawsze tytuły zaprezentujemy w Konsulacie Kultury. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z artystami. W grudniu zapraszamy na „Noc w teatrze” – edycję specjalną Teatroteki, w ramach której pokażemy aż 4 produkcje. 

Proponujemy również


Panie i panowie zauroczeni młodszymi partnerami, czyli komedia o szukaniu szczęścia Bilety: Normalny…

Zapraszamy na wakacyjne koncerty w ramach cyklu Niedziela Melomana w Szkole Muzycznej.

Głowacki stworzył śmieszno-gorzki obraz naszej zwykłej, małej codzienności Bilety: Normalny 50 zł /…

Kontakt

Gdyńskie Centrum Kultury
ul. Jana z Kolna 25
81-354 Gdynia
NIP: 586-12-13-177
REGON: 000283156